Poznati kantautor Arsen Dedić preminuo je juče u Zagrebu u 78 godini.

 

Dedić je zbog sepse 30.jula primljen na KBC Zagreb, a, kako su tada preneli hrvatski mediji, pretpostavljalo se da je reč o komplikaciji ugradnje endoproteze kuka. U poslednja dva dana stanje mu se naglo pogoršalo, otkazali su mu i bubrezi i sinoć je izgubio bitku s bolešću.

 

Arsen Dedić je bio svestrani umetnik, kompozitor, flautista, dirigent, aranžer, muzički producent i pesnik. Bio je jedan od najomiljenijih muzičara i izvođača na tlu bivše Jugoslavije. Jedan je od utemeljitelja žanra šansone na našim prostorima, prepoznatljivog vokalnog i dovitljivog pesničkog stila. Pisao je i muziku za pozorišne predstave, te za filmove i televizijske serije, od kojih su najpoznatije Prosjaci i sinovi, Glembajevi i U registraturi.

 

Rođen je u Šibeniku 1938. od oca srpskog i majke hrvatskog porekla. Odrastao je pored mora, učio da svira flautu, pohađao šibensku gimnaziju. Tokom gimnazijskih dana, osnovao je čak i klapu.

 

Detinjstvo u Šibeniku, mediteranski mentalitet i atmosfera u velikoj meri su uticali na njegov umetnički stil. U kasnijim godinama je isticao da jednim od svojih najvećih uspeha smatra vezu sa svojom životnom partnerkom Gabi Novak, sa kojom se venčao 1970. godine.

 

Radio je i ploče za decu, primenjenu muziku a njegove pesme izvodili su i Drago Mlinarec, Bijelo Dugme, Josipa Lisac, Srebrna krila, Zdravko Čolić i mnogi drugi.

 

Prvu knjigu poezije „Brod u boci” Dedić je objavio 1971. godine i ona je doživela brojna izdanja i impresivan tiraž a među pesmama je bila i „Ne daj se Ines”  koja je prihvaćena od svih generacija.

 

Sa velikim brojem nagrada i priznanja, sa obimnim umetničkim opusom od preko 30 albuma, Arsen je i poslednjih godina, narušenog zdravlja, neumorno radio. Ostaće upamćen kao romantik, šansonjer Balkana sasvim posebnog stila visoke umetničke vrednosti.

 

Dodao

izzy0909

SHARE

Your email address will not be published. Required fields are marked *